DÖŞEMELİK KUMAŞ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR!!

 • GENEL BİLGİ

Kumaş alırken bilinmesi gereken ilk husus kumaş türleridir.Ancak kumaş türlerinde bilinmesi gereken en önemi husus ise “Desen Adı” adı ile “Kumaş Türü”nün iç içe giren kavramlar olduğudur.

Kumaş, dokunduktan sonra üzerinde yapılan işlemlerle (dijital baskı, brownzing baskı, taraklama, kaplama vb.) farklı türlere ayrışmaktadır.

Bu açıklamalardan sonra kumaşları gördükleri işlemlere göre aşağıdaki türlere ayırabiliriz;

 1. Soho: Kumaşın herhangi bir işleme tabi tutulmadan önceki yani ilk dokunmuş halidir. Kumaşta sadece dokumanın izi olup herhangi bir desen veya baskı işlemine tabi tutulmamıştır. Soho kumaşlarda mat iplik kullanılmaktadır.

 2. Jaguar: Jaguar kumaşın soho”dan tek farkı parlak iplik kullanılmasıdır. Yine kumaşta sadece dokumanın izi olup herhangi bir desen veya baskı işlemine tabi tutulmamıştır

 3. Taytüyü: Taytüyü kumaşlar soho kumaşa taraklama işlemi ile taytüyü deseni verilir. Yani taytüyü kumaşta aslında kumaş türü “Soho” olup kumaşın deseni “Taytüyü”dür. Nitekim ilanlarımıza bakıldığında görülecektir ki; bazı kumaşlarımız “Soho” olmasına karşın taytüyü deseni değil “Totem”, “Fiesta” gibi isimlendirilen farklı desenlere de sahiptir.

 4. Nubuk: Nubuk kumaşlar “Nubuk Baskı” ve “Nubuk Kaplama” olarak ikiye ayrılabilir. Nubuk baskı kumaşlar taytüyü gibi normal astarlı kumaşa nubuk desenin basılırken; nubuk kaplama kumaşlar polar astara sahip olup, kumaşın ön yüzüne deri dokusunun işlenmesi/kaplanması yani brownzing baskı suretiyle üretilmektedir.

 5. Bufalo: Bufalo kumaşlar soho kumaşa deri deseni basılması ile üretilmektedir. Kumaşın dokusu kesinlikle deri değildir. Sadece görüntü oarak derinin görüntüsü kumaşa işlenmektedir.

 6. Jery: Jery kumaş yine bufalo ve taytüyünde olduğu gibi kendine has bir deseni vardır. Bu deseni ilanlarımızda görebilirsiniz. Ancak jerty kumaşın diğer kumaşlardan farklı deseninin yağlı baskı olarak ifade edilen bir baskı yöntemi ile verilmesidir. Yağlı baskı ile kumaşa ipeksi bir doku verilmektedir.

 7. Dallas: Dallas kumaş yine bufalo ve taytüyünde olduğu gibi kendine has bir deseni vardır. Bu deseni ilanlarımızda görebilirsiniz. Ancak Dallas kumaşlarda jery kumaşlarda olduğu gibi bu desen yağlı baskı olarak ifade edilen bir baskı yöntemi ile verilmektedir. Yağlı baskı ile kumaş ipeksi bir dokuya sahip olmaktadır.

Kumaş türlerinin yedi başlıkla sınırlamak mümkün olmayıp, sahip oldukları desen ve gördükleri işleme göre birçok farklı kategoriye ayrılabilir.

 

Kumaş türlerini anlaşılması için konuya bir örnekle başlamakta fayda var. Hepinizin “Tay Tüyü” olarak bildiği kumaş aslında bir kumaş türü değildir, bir “Desen” adıdır. Taytüyü kumaş aslında Soho kumaş olup üzerine taytüyü deseni verilmiştir.

 • kumaş alırken kumaş hakkında alınması gereken en önemli bilgi o kumaşın cinsi/deseni değildir. Kumaşın cinsi/deseni sadece alıcının zevkine hitap eden kumaşın belirlenmesi açısından önemlidir.

Kumaşın kalitesi için ise; aşağıda anlatacağımız; “Örgü Yöntemi” “Laminasyon Yöntemi” “Gramaj” bilgilerine ilişkin bilgilerin sorgulanması gerekmektedir.

 

 • ÖRGÜ YÖNTEMİ

Döşemelik kumaşlar üç farklı yöntemle üretilmektedirler.

 1. RAŞEL ÖRGÜ

 2. Yuvarlak Örgü

 3. Tam Dokuma

Modern kumaşlar daha çok Raşel Örgü ve Yuvarlak Örgü yöntemi ile dokunmaktadır. Her iki dokuma yönteminde de kumaşın arka yüzü astarlıdır.

Ancak gerek dokuma yönteminin gerekse iplik sayılarının sonucu olarak;

 • Raşel Örgü modern kumaşlar için en kabul gören dokuma yöntemidir.

 • Leke tutmama ve su geçirmeme özelliği Raşel Örgü kumaşlarda daha iyidir.

 • Yuvarlak örgü kumaşlar çok kolay esneme ve pamuklanma yaparken Raşel Örgü kumaşlar uzun süreli kullanım sağlar.

 • Yuvarlak örgü kumaşlar daha çok baza, başlık gibi mobilyaların oturulmayacak yani kumaşa temas edilmeyecek kısımlarında kullanılır.

Üçüncü üretim şekli olan tam dokuma kumaşlarda ise kumaşın arka yüzünde astar bulunmamaktadır. Bu kumalar daha çok 2010 yılı öncesinde yoğun kullanılmakta olup leke tutmama ve su geçirmeme özelliği olmadığı için; sektörde bu özelliklerin en iyi olduğu astarlı Raşel Örgü kumaşlar üretilmeye başlanmıştır. Dokuma kumaşlar günümüzde daha çok avangart koltuk takımları için üretilmektedir.

 • ASTAR TÜRÜ

Gerek yuvarlak örgü gerekse RAŞEL ÖRGÜ kumaşların arka yüzü astarlıdır. (Keten kumaşlarda ise arka yüzde ince bir keçe veya özel bir ilaç katmanı kullanılır)

Bu astar “iplik dokuma astar” olabileceği gibi “polar astar” da olabilir.

 1. İplik Dokuma Astar: Bu astar kumaşların tamamına yakınında kullanılan astar yöntemidir. Kumaşın dayanıklılığını artırır ve uzun süreli kullanıma imkan verir.

 2. Polar Astar: astar günümüzde ağırlıklı olarak nubuk kumaşların arkasında kullanılır. Kumaşın arka yüzüne kalın bir polar tabaka aşağıdaki yönlemlerle lamine edilir.

 • LAMİNASYON YÖNTEMİ

Ancak örgü yönteminde olduğu gibi laminasyonda da kumaş ile astarın birbirine yapışmasına sağlayan 2 farklı yöntem vardır.

 1. Glue/Hotmelt Laminasyonları: Bu yöntemde ikumaşın ön yüzü ile astarı arasına özel yapıştırıcı püfkürtülmesi ve yüksek ısılı silindirler vasıtasıyla astar ile kumaşın birbirine yapıştırılması sağlanmaktadır. Bu yöntemde kumaşın silinmesi veya yıkanması dolayısıyla astarla kumaşın birbirinden ayrılması imkansızdır.

 2. Film Laminasyon: Bu yöntemde ise kumaşın ön yüzü ile arka astar arasına ince şeffaf bir (Streç gibi) film konulması ve yüksek ısılı silindirlerden geçirilerek astar ile kumaşın birbirine yapışması sağlanmaktadır. Bu yöntem en ekonomik yöntem olması açısından kalitesi düşük kumaşlarda kullanılır ve kumaşın yıkanması ve hatta silinmesi ile zamanla arka astar kumaşın ön yüzünden ayrılmaktadır.

 • KUMAŞIN GRAMAJI

Bir örgü veya dokumanın kalitesinden bahsederken aslında ilmek sayısının esas alınması gerekir. Ancak ilmek sayısı ile doğru orantılı olması bakımında döşemelik kumaş sektöründe kumaşların bir metresinin ağırlığı yani gramajı esas alınmaktadır.

Kaliteli ve uzun ömürlü bir kumaşın 100*140 cm ölçüdeki bir metre ağırlığının 400 gramın altına düşmemesi gerekir.Bu gramaj kumaşın kalitesine ve arka astarın (beyaz iplik astar, polar astar vb) özelliğine göre artmaktadır.

Birinci sınıf kaliteli bir kumaş için 450-500 gram genel kabul görmektedir.

 • İPLİK

Döşemelik kumaşları tekstil kumaşları ile karıştırmamak gerekir. Kıyafetlerimizin üretiminde esas olan pamuk iken döşemelik kumaşlarda polyester ön plandadır. Çünkü silinebilir ve uzun ömürlü olmasını sağlayan şey kumaşın polyester oranıdır. Döşemelik kumaşlarda polyester oranı yüksek olmak zorundadır. Kumaş satarken bunun aksini yani %100pamuk veya %100 keten şeklinde verilen bilgilere itibar edilmemelidir.

İletişim:

0530 175 80 80

0530 142 80 80

elessarfabric@gmail.com

Sipariş Kanallarımız

 • N11
 • Gittigidiyor
 • İnstagram
 • Whatsapp